OFERTA - Święta Katarzyna. Restauracja. Kuchnia domowa.

www.SmacznaChatka.info.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

OFERTARegionalna kuchnia świętokrzyska.


     Kuchnia świętokrzyska łączy w sobie tradycyjną kuchnię chłopską i szlachecką z domieszką tradycji żydowskich. W jadłospisie mieszkańców regionu świętokrzyskiego obecne były od wieków dania i produkty ziemniaczane, mączne oraz kasze. Duże znaczenie w żywieniu miały także nabiał, warzywa i owoce, natomiast pokarmy mięsne spożywano rzadziej.
Najpopularniejszymi składnikami są: kapusta, ziemniaki, kasza czy mleko. Potrawy szykowane przez tutejsze gospodynie mają nierzadko zagadkowe nazwy, takie jak: pokrzywianka, kugiel z czermna, parzybroda świętokrzyska, zmiocarz.  
     Najbardziej charakterystyczna dla regionu kieleckiego jest zupa nazywana zalewajką. Jak wskazuje nazwa jest to barszcz którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki. Równie charakterystycznym daniem jest barszcz biały z kiszonej kapusty podawany głównie w menu wielkanocnym, natomiast na codzienny obiad często podawana jest potrwa zwana parzybrodą czyli gotowane ziemniaki, z gotowaną kiszoną kapustą polane skwarkami ze słoniny.
      Najciekawszym, niezwykłym smakowo daniem jest zupa owocowa, najczęściej wiśniowa lub jagodowa. Podawana jest z ziemniakami i zabielona śmietanką. Nie wypada wyjechać z tego regionu nie próbując pasternocka, kaszy ze śliwkami czy maści brzucha czy lokalnych trunków sośniaka, czy bzówki. Dania przygotowywane są wg dawnych receptur z produktów z własnych gospodarstw rolnych. Dlatego aby rozsmakować się w tej kuchni najlepiej odwiedzić:
„SmacznąChatkę” - serdecznie Was zapraszamy!Przykładowa oferta!

Zalewajka świętokrzyska

Zupa jednoznacznie kojarzona z regionem świętokrzyskim. Jej pochodzenie to zlepek tradycji poszczególnych zakątków regionu oraz produktów. Zalewajka to zupa sycąca. Główne składniki to: zakwas żytni, ziemniaki, boczek, czosnek, oraz dary lasów świętokrzyskich - grzyby.
PLN 8,00


Placek po Janicku XXL

Jego odmiana w różnych zakątkach Polski to: placek po zbójnicku, placek po flisacku ale najczęściej znany jest pod nazwą placek po węgiersku. Nasza wersja placka wyróżnia się wielkością oraz specjalnym sposobem przygotwania mięsa przez co wydobyta jest delikatna natura tej potrawy. Jedna porcja naszego placka to aż 700g uczty dla podniebnia.
PLN 21
,00

Przysmak Czarta

Schab duszony z cebulką w specjalnym wywarze w paprykowym sosie na ostro - te słowa w najprostrzy sposób opisują tę potrawe. Jest to specjalny przepis szefa naszej kuchni. Przysmak Czarta to potrawa wyrazista, o piekielnym smaku co w połączeniu z delikatnym schabem zadowoli niejedno podniebienie.
PLN 12,00
*
w zestawie z frytkami + zestawem surówek PLN 20,00

Grycoki - pierogi z kaszą gryczaną

Pierogi znane są każdemu. Nasza odmiana to pierogi z kaszą gryczaną na wzór tradycyjny grycoków świętokrzyskich. Na przekór oczekiwaniom naszych Klientów postanowiliśmy przygotować specjalną odmianę grycoków, gdzie oprócz kaszy gryczanej pełnię smaku dodają grzyby leśne.
PLN 12,00


Schabowy na parzybrodzie

Kotlet schabowy - panierowany - to potrawa znana każdemu. Nasz schabowy wyróżnia się barwą smaku, użytych przypraw jak również wielkością. Dokładając nutkę kuchni święokrzyskiej postanowiliśmy wykorzystać Parzybrodę. Parzybroda to: kapusta, gotowana z ziemniakami, grochem oraz boczkiem. Całość ma postać gęstego puree ziemniaczanego z delikatną nutą słodkości, którą daje biała kapusta. Jest to potrawa sycąca, dopełniająca harmonię smaku kotleta schabowego a zarazem oddająca klimat regionu świętokrzyskiego.
PLN 12.00
*
w zestawie z frytkami + zestawem surówek PLN 19,00

Bliny ziemniaczane z cukrem/śmietaną

Potrawa prosta a zarazem genialna w swojej prostocie. Placki ziemniaczane z cukrem lub śmietaną to szybkie, smaczne i sycące danie niejednej osobie kojarzące się ze smakami dzieciństwa.
PLN 6,00

Naleśniki z serem/dżemem/owocami

Smak naleśników znany jest każdemu. W naszym wykonaniu to nie tylko uczta dla podniebnienia ale również oka.
PLN 10,00

* - podane ceny nie uwzględniają dodatków tj. ziemniaki z wody, frytki, kluski śląskie, surówki...

Polecam!

Z nieukrywaną przyjemnością pragniemy obwieścić naszą rekomendację od znanej i lubianej aktorki Pani Beaty Kawki.
Nasze pierożki zostały wyróżnione i taką oto rekomendację otrzymaliśmy.Dzięki doświadczonej obsłudze kuchni, z każdym dniem  wzbogacamy naszą ofertę.

Codziennie serwujemy świeże domowe obiady, utrzymane w klimacie kuchni świętokrzyskiej.

Szczegóły oferty dla grup zorganizowanych ustalamy indywidualnie. Zapewniamy miłą domową atmosferę.


Dla stałych Klientów stosujemy atrakcyjny system rabatowy!

 
* Aktualne Menu dostępne na miejscu w Restauracji!
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego